Športsko-ribolovno društvo „JEZ Jasenovac“ ove je godine prvi put sudjelovalo u projektu „Lijepa naša Sava“

Članovima športsko-ribolovnog društva „JEZ Jasenovac“ Sava je izvor zabave, sporta, rekreacije i opuštanja, a oni joj vraćaju brigom o vodama toga kraja i njihovu bogatome ribljem fondu. Od 1961. do danas jedna je od najomiljenijih organizacija žitelja područja oko Jasenovca Športsko-ribolovno društvo „JEZ Jasenovac“, i to iz više razloga!

Osim raznih natjecanja u ribolovu koje organiziraju, tijekom kojih se druže i zabavljaju ne samo stanovnici toga kraja nego i širega područja, društvo „JEZ Jasenovac“ ima i vrlo važnu ekološku ulogu. Društvo je nazvano po jezu, slatkovodnoj ribi iz porodice šarana koji obitava duž cijeloga toka Save i u njezinih pritoka, a članovi toga športsko-ribolovnog društva zaduženi su za gospodarenje i čuvanje voda tog kraja, za zaštitu i očuvanje ribljega fonda te okoliša općenito.

Pola stoljeća zaštite i očuvanja ribljega fonda i okoliša

Budući da je riječ o području s prekrasnom prirodom i bogatim ribljim fondom, članovi društva „JEZ Jasenovac“ imaju pune ruke posla. Pod njihovim nadzorom nalaze se sljedeće vode: rijeka Sava od ušća Trebeža do ušća Velikog struga, Stara Sava Višnjica, Stara Sava Puska I i Puska II, rijeka Una od Tanca do ušća u Savu, dva stara rukavca Une (jedan na dijelu od sela Uštica do sela Višnjica i drugi u selu Tanac) te kanal Veliki strug od mjesta Trebež do ušća u Savu. Drugim riječima, četiri rijeke i čitav niz rukavaca sa stotinama štuka, mladica, šarana, somova, amura, mrena, kečiga i drugih vrsta riba.

Vode pod njihovom zaštitom poribljavaju se svake godine, a u njima se nalaze i dva prirodna mrijestilišta: Lonjsko polje i Mokro polje. Tamo se dolaze mrijestiti sve vrste riba, pa i poznati dunavski šaran. Predsjednik društva „JEZ Jasenovac“ Elvis Kalcina govorio nam je o pedesetogodišnjemu postojanju društva.  –  Ovlaštenici smo na vodama Općine Jasenovac, što znači da određujemo koliko se koje ribe smije uloviti, kada se otvara ribolov na koju vrstu, a naša ribočuvarska služba bavi se i poribljavanjem te uređivanjem svega u vezi s ribljim fondom tog područja –  objasnio je Kalcina. Društvo trenutačno ima 180 članova, s tim da svake godine njihov broj raste. Sve je više mladih zainteresirano za djelovanje društva, tako da će ove godine biti organizirana i mala škola ribolova za ribiče početnike u dobi do 10 godina. Već su sad članovi društva i neki petogodišnjaci i šestogodišnjaci – dječaci koje očevi počinju sa sobom voditi u ribolov. Zanimljivo je da velik broj članova društva uopće nije iz Jasenovca, gdje mu je sjedište. –  Najmanji broj naših članova dolazi iz Jasenovca. Većina ih je iz okolnih mjesta i gradova poput Novske, Daruvara i Požege, no ima i onih koji dolaze iz puno udaljenijih mjesta . Jednostavno privlačimo zaljubljenike u ribolov iz raznih dijelova Hrvatske – dodao je Kalcina. Razlog tome je, kaže, bogatstvo vodom i ribom po čemu je jasenovački kraj osobit, a zbog čega ribiči tamo dolaze u sve većoj mjeri.

Na pitanje u čemu je tajna ribolova, Elvis Kalcina odgovara:  ̶  Novska, otkud mnogo naših ribiča dolazi, ima i vrlo kvalitetno kino, trgovački centar te različite vrste zabavnih sadržaja, no ribolov je ipak nešto posebno, ono znači boravak u prirodi, odmor od svih zvukova i prizora koji nam obilježavaju svakodnevnicu i to je ono što pokušavamo predstaviti mladima – upozoriti ih da postoji nešto što je zaboravljeno u ubrzanome životu ljudi  ̶  objasnio je Kalcina. I to im, sudeći po broju mlađih članova, dobro ide.

Ribolov i druženje privlače sve više novih članova

Unatoč tomu što su mnogi od njih odrastali uz odlaske u ribolov  kao uobičajenu zabavu starijih generacija, predsjednik Športsko-ribolovnog društva „JEZ Jasenovac“ ističe da se tradicija odlaska u ribolov ipak pomalo gubi.  –  Mi ju raznim novostima nastojimo povratiti –  kaže Kalcina. Iako su okosnica zabavnoga dijela aktivnosti društva upravo sportska natjecanja u ribolovu, koja najviše privlače zaljubljenike u taj sport, najvažnija stvar u cijeloj priči upravo je, ističe, druženje. To su u posljednje vrijeme kao prednost ovoga sporta počele primjećivati i žene.

 –  Broj žena članica društva u posljednje vrijeme ubrzano raste.  Tako ove godine već imamo 15 novih članica. To je naš veliki uspjeh, rezultat promidžbenih aktivnosti kojima se u posljednje dvije godine sve jače bavimo  ̶  govori Elvis Kalcina te dodaje:  ̶  Cilj nam je da ribolov kao zdravu sportsku aktivnost predstavimo i izvan granica naše općine, odnosno izvan granica našega društva.  

Najmanje tri radne akcije godišnje za očuvanje rijeke

Njihovo je područje, kad je ribolov u pitanju, osobit po još nečemu: budući da je riblji fond njihovih rijeka velik, jedno su od rijetkih športsko-ribolovnih društava koja i zimi mogu loviti kvalitetnu ribu.   ̶  Poznati smo po tome što imamo, recimo, mladicu. To je iznimna vrsta ribe iz roda pastrve, okusom čak bolja od nje, a kod nas k tome nisu rijetki ni kapitalni primjerci od oko pet kilograma. Istodobno u ribljemu fondu, pogotovo savskom, imamo sve vrste riba; od šarana i smuđa, pa do bijele ribe hanje, plotice i jeza  ̶  priča Kalcina. Što se čistoće njihovih voda tiče, iako se Jasenovac nalazi tek stotinjak kilometara od Zagreba, Kalcina tvrdi da Sava u svojemu donjem toku u njihovu kraju nije toliko zagađena. Upravo na očuvanju tog statusa, ako ne već i njegovu poboljšanju, radi društvo kojemu je na čelu organizirajući barem tri ekološke radne akcije godišnje. Riječ je o čišćenju rijeka s njihova područja vađenjem smeća iz njega. Ulovljenu ribu, pogotovo onu iz drugih rijeka osim Save, ribiči bez ikakva straha jedu, međutim posljednjih su godina sve više usmjereni na ribičku tehniku „uhvati pa pusti“ jer ionako ribare iz sportskih, a ne prehrambenih razloga. Kalcina sam priznaje da ipak rijetko lovi rivu na Savi, ali kaže da onih koji ribu ulovljenu u Savi jedu ima.

Život uz rijeku Savu prepun je lijepih prednosti

Život uz Savu, odnosno rijeku općenito, za njega znači mnogo toga: ribolov kao tradiciju, ali i opuštanje, relaksaciju koju pruža svaki izlazak na rijeku. Čar je ribolova to što se zahvaljujući njemu iziđe na rijeku, u prirodu. Kako objašnjava Kalcina, stanovnici Zagreba, primjerice, nemaju tu povlasticu iako žive na Savi. Stanovnici jasenovačkoga područja imaju prigodu uživati u Savi i trude se da je iskoriste što je najbolje moguće. Zahvaljujući rijekama koje ih okružuju djeca manje vremena provode pred računalom, češće izlaze van i k tome češće jedu ribu.

 ̶  Veoma je bitno voditi računa o zaštiti voda i prirode općenito jer bi tu povlasticu mogli imati i drugi gradovi koji zbog zagađenja Save ili koje druge rijeke, nisu u mogućnosti iskoristiti svoja vodna bogatstva na način na koji ih mi iskorištavamo,a mogli bi u njima uživati isto kao i mi, voljeti ih kao što ih volimo mi! Stoga su akcije poput ove Coca-Coline veoma bitne da osvijeste navedeno u ljudi – i onih koji žive kraj rijeke, i onih koji ne žive  ̶  naglašava Elvis Kalcina.

 

Pripremio: Tanja Simić Jelača | Fotografije: Dražen Pajtlar