Radionica je okupila četrdesetak srednjoškolaca iz četiriju država savskoga slijeva

Na regionalnoj ekoradionici uz rad u prirodi mladi će iznijeti i vlastite prijedloge za očuvanje rijeke Save i razvoj gospodarskih i ostalih inicijativa u Deklaraciji mladih savskoga slijeva

Regionalnom radionicom pod nazivom Parlament mladih u Parku prirode Lonjsko polje započelo je ovogodišnje izdanje društveno odgovornoga projekta Lijepa naša Sava. U dvodnevnome programu sudjeluje četrdesetak srednjoškolaca iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, a cilj je radionice upoznati mlade sa zaštitom vodnoga bogatstva slijevnoga područja rijeke Save i omogućiti raspravu o sadašnjim i budućim najvažnijim zadacima povezanim s iskorištavanjem i zaštitom vodnoga bogatstva slijeva rijeke Save. Mladi iz četiriju država uz rad u prirodi imat će prigodu dati i vlastite prijedloge mogućih rješenja u Deklaraciji mladih savskoga slijeva koju će sastaviti sutra na zatvaranju radionice.

Izobrazba mladeži o važnosti zaštite voda

„Projekt Lijepa naša Sava svake godine sve snažnije doprinosi prenošenju poruka široj javnosti o iznimnim potencijalima slijeva rijeke Save, a Parlament mladih u Parku prirode Lonjsko polje u okviru ovogodišnjega projekta usmjeren je izobrazbi mladeži o važnosti zaštite voda i vodnoga ekosustava te važnosti prekogranične suradnje“, izjavio je Dejan Komatina, glavni tajnik Međunarodne komisije za sliv rijeke Save.

„Peto izdanje projekta Lijepa naša Sava  okuplja više od 45 partnera na državnoj i mjesnoj razini, što pokazuje da su temeljni ciljevi projekta, zaštita Save i poticanje održivoga gospodarstva i turizma, prepoznati u zajednici. Drago nam je da ovom radionicom pitanja očuvanja vodnoga bogatstva, ali i poticanja kontinentalnoga ekoturizma i neiskorištenih gospodarskih potencijala uz Savu približavamo i mladima u slijevu rijeke Save“, zaključio je Igor Ćutuk, voditelj odnosa s javnošću Coca-Cole HBC Hrvatska i voditelj projekta Lijepa naša Sava.

U radu Parlamenta mladih sudjeluju i stručnjaci za vodno gospodarstvo, promet i okoliš iz savskoga slijeva koji su putem kraćih predavanja i terensko-istraživačkoga rada predstavili Plan upravljanja slijevom rijeke Save, prirodna bogatstva rijeke i njezina slijeva te mogućnosti razvoja plovidbe na održiv način, a održane su i vježbe istraživanja vode i upoznavanja biljnoga i životinjskoga svijeta savskoga kraja.

Predavanja i terensko-istraživački rad u sklopu ekoradionice

„Naš je zadatak bio predstaviti ideju naše škole za poboljšanje kvalitete vode rijeke. S obzirom na to da rijeka Sava protječe kroz sve četiri zemlje, željeli smo čuti i mišljenja ostalih kolega“, izjavio je Mislav Stojanović, učenik Ugostiteljsko-turističke škole iz Beograda. Njegova je kolegica Maja Brezić iz Tehničke škole Kutina naglasila kako su je najviše razveselile radionice na kojima je sudjelovala.

„U našoj školi već dulje vrijeme aktivno djeluje ekološka sekcija i smatramo da je bitna edukacija mladih u vezi vodnoga bogatstva i zaštite naše rijeke Save“, izjavila je Milica Šalajeva, učenica Srednje škole Nikola Tesla iz Bosne i Hercegovine.  S time su se složile i njezine kolegice iz Slovenije koje su spomenule projekte zaštite voda koje njihova škola redovito provodi i zaključile: „Iznimno je bitno putem ovakvih projekata poticati mlade da se uključe u očuvanje vodnoga bogatstva, kao što mi činimo donošenjem ove Deklaracije.“

Ovogodišnji program društveno odgovornog projekta Lijepa naša Sava, čiji je cilj promicanje svijesti o važnosti zaštite voda i vodnoga bogatstva te poticanje ekoturizma i turističkih sadržaja na temeljima održivosti nastavlja se Savskim sajmom na Bundeku 2. lipnja, u Sisku 13. lipnja, Županji 20. lipnja i Slavonskome Brodu 6. srpnja.

 

Pripremio: Vanja Pleša | Fotografije: Krasnodar Peršun